týraná štěnátka :-(

12. října 2007 v 16:42 | Andrea |  ostatní

Týraná štěňátka

TV Nova odvysílala před týdněm v pořadu Občanské judo hrůzreportáž o smečce psů, kteří jsou zavřeni v polorozpadlém objektu, bez zateplení, dostatku vody a krmiva. Psy, které veterinární správa označila za týrané, nemůže obec (Krupá na Rakovnicku) odebrat a umístit do útulku, protože na to v jejím rozpočtu nejsou prostředky. Péče o tyto psy by podle starosty Krupé totiž vyčerpala zhruba pětinu rozpočtu obce (psů je v objektu několik desítek).
Právní vsuvka: Zvířata je možné majitele odebrat pouze v případě, že je inspektoři veterinární správy vyhodnotí jako týraná. Obec pak má možnost, nikoliv povinnost zvířata odebrat a umístit do útulku. Náklady s tím spojené by měl sice uhradit původní majitel, to ale v praxi funguje málokdy - dlužná částka je nevymahatelná. Péči o odebraná zvířata tedy hradí obec z vlastního rozpočtu. Což je problém.
Paní Pavlasová z Nadace na ochranu zvířat se případu týraných psů z obce Krupá věnovala celý pátek a zjistila mimo jiné, že situace se již potřetí opakuje. "Tomu člověku jsou vždy zvířata odebrána a do půl roku tam má nová," píše pracovnice Nadace a dodává: "Situace se jeví dle sdělení starosty bezvýchodná, neboť pokud zvířata umístí na náklady obce do útulku, on za čas nasbírá nová. Samozřejmě se budeme snažit pomoci a v pondělí budeme opět jednat s panem Klátilem (starosta obce Krupá)." A to není vše. "Ještě podotýkám, že ve zbořeništi, kde zvířata hromadí, je odstřižen přívod el. energie, vody a ostatní. Takže vodu zvířatům by musel nosit v kbelících ze studny, což nedělá a zvířata řeší nedostatek tekutin sněhem."
O psy se začíná zajímat též Liga na ochranu zvířat, další nezisková organizace, která se snaží pomáhat zvířatům v nouzi. Ačkoliv je pod hlavičkou Ligy provozováno několik útulků pro psy a jejich provozovatelé jsou ochotni pomoci, nastává další problém.
Problém spočívá v tom, že psi z Krupé nejsou zvířaty zvyklými na lidskou péči, nejsou to typičtí odložení či ztracení psi, kteří z velké většiny tvoří obyvatelstvo útulků. "Deprivovaní psi jsou neumístitelní. Útulky by si takové psy musely vzít na doživotí, což je těžko přijatelné jak pro útulky, tak samozřejmě pro psy samotné." Proto byl na pomoc přizván psí psycholog Rudolf Desenský.
Co je tedy konkrétně potřeba?
Z výše popsaného je jasné, že pan Desenský je pro psy z Krupé jedinou nadějí. A je také jasné, že péči o tyto psy nezvládne sám. Co všechno je potřeba:
Dobrovolníci na stavbu kotců, která proběhne tento víkend.
Lidé, kteří jsou ochotni za psy docházet a starat se o ně.
Finance a krmení, i když to slíbila dodat Liga na ochranu zvířat.
Pokud není ve vašich silách jet osobně pomáhat do Ovčár se stavbou kotců či převychováváním psů a zároveň nemáte peněz nazbyt, i tak můžete pomoci. Jsou potřeba bytelné obojky a vodítka s převládajícím rozměrem 55 cm. A je jich potřeba hodně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama